pupáky text
MUDr. Jágerová - autorizácia
"To, že sa u detí po pôrode objavujú na tvári rôzne ‘úkazy‘, je normálne. Vrstva kože i podkožia je veľmi tenká . Koža sa prirodzene čistí, tvár zareaguje na rôzne zmeny. Deti reagujú hlavne do prvých troch mesiacov. Koža zvykne byť tesne po pôrode i suchá až olupujúca sa ešte z plodovej vody," hovorí detská lekárka MUDr. Renáta Jágerová.
"Míliária sú väčšinou dôsledkom zadržania potu v žliazočke a napodobňujú herpetickú infekciu. Vyzerá to ako kvapka vody v podkoží. Preto je dôležité vyvarovať sa prehriatiu dieťaťa.Ďalším druhom "potničiek" sú miliá- pupenčeky pripomínajúce tvarohovatejšiu guľôčku akoby akné. Tieto príznaky však zvyčajne odznejú do troch mesiacov po narodení, ale môžu pretrvávať i do neskorého dojčenského veku" vysvetľuje pediatrička.
Nielen vonkajšie prostredie ale i strava matky ovplvňuje kožu dieťaťa.
Plody ako jahody či rajčiny obsahujú silné alergény, ktoré prejdú cez materské mlieko až na kožu bábätka. Ohroziť ho vo vašom mliečku môže však aj med alebo vaječný bielok. "Vyrážky z alergie vyzerajú ako červené fliačiky niekedy v strede s výbledom. Do 24 hodín však zvyknú vymiznúť. Ak sa to však zhorší a vyrážky začínajú splývať a presúvať sa na ďalšie časti tela, vyhľadajte lekára," upozorňuje lekárka.
Horšie to už bude, pokiaľ tajomné úkazy na tváričke budú mať na svedomí baktériálne infekcie. Lekárka upozorňuje hlavne na streptokoky i stafylokoky"Nebezpečné sú hlavne v novorodeneckom veku. Objavujú sa hnisavé vyrážky na červenej spodine. Prenáša ich najčastejšie matka na dieťa pri i po pôrode. Vyskytujú sa hlavne v oblasti záhybov, " objasňuje MUDr. Jágerová. Vydezinfikujte ich jednoducho liehom a jemnym strhnutím. Ak si však takto s vyrážkami neporadíte, lekár vám pravdepodobne doporučí antibiotickú masť prípadne i celkové preliečenie dieťaťa/podľa aktuálneho stavu/ antibiotikami.
V dôsledku infekcie sa môže tvár vášho špuntíka spolu s hlavičkou posypať aj zvláštnymi šupinkami - seboroická dermatitída. "Býva hlavne v oblasti mihalníc, vlasov a líc. Šupinky môžu byť začervenané až žltej farby, vtedy už treba vyhľadať odborného lekára," hovorí pediatrička. Možno si však poradíte aj pokiaľ postihnuté miesta naolejujete a nečistoty vyčešete či vytriete. Hoci leto je obdobie, kedy tento druh dermatitídy "dáva pokoj", drobcovi hlavu zbytočne nezakrývajte hrubšou šiltovkou alebo širákom. Za šírenie tejto infekcie sú totiž zodpovedné najčastejšie plesne, ktoré na spotenej hlavičke začnú kvasiť.
"Mám skúsenosti, že deti, ktoré mávajú ťažké seboroické dermatitídy, majú sklon v budúcnosti zasa k ekzémom," hovorí detská lekárka. Ekzém však môže váš drobec mať až po treťom mesiaci života a páči sa mu hlavne na tváričke ale aj chrbátiku. Prejavuje sa vysušenou kožičkou, ktorá potom začervená a objavujú sa drobné vyrážky. "Bohužiaľ, ako raz ekzém začne, zbaviť sa ho je veľmi ťažké. Môžete ho prekonať ako dieťa, ale vráti sa vám v dospelosti. To, či a v akej miere sa objavuje, súvisí aj s imunitným systémom a s ochoreniami, aké dieťa prekoná. V neskoršom veku dokonca ekzém môže súvisieť s ochoreniami dýchacíCH ciest" vysvetľuje MUDr. Renáta Jágerová.
"Akné infantilis môžu byť u sedem-osemročných detí vyvolané už nástupom hormonálnych zmien. Pred piatym rokom je však už ťažko povedať, či ide o hormóny, keďže na to je ešte skoro. Na vine môže byť skôr dráždivá strava ako klobásky či slanina. Hoci samotná strava to nemôže vyvolať, ale zhoršiť," hovorí lekárka. Uvažuje, že môže ísť aj o genetickú záležitosť, kedy jednoducho tváričkové póriky a žliazky sú aktívnejšie a vytvárajú viac mazu.
Ak bodky objavíte u svojho bábätka, budú skôr biele ako čierne a nebudú súvisieť s pojašenými hormónmi ale podobne ako potničky s potením. "Neonatálne akné nie sú typické čiernymi bodkami, ale sú to skôr biele pupenčeky. Objavujú sa na čele a šíria sa do vláskov. Majú ich novorodenci maximálne do troch mesiacov". Ak však budú pretrvávať dlhšie ako po roku, môžu sa už objaviť aj čierne uhríky.
„V čreve máme 70% imunity. To, čo dieťatko do seba dostane, sa vždy niekde na tele nájde. Stravou si do veľkej miery ovplyvňujete obrannyschopnosť i celý vývoj dieťaťa. “ hovorí lekárka.
Akékoľvek pupáčiky v detstve, s výnimkou ekzémov,vo vačšine nesúvisia s tými, ktoré sa môžu u drobca objaviť v puberte. Nemusíte sa ani báť, že by detskými vyrážkami ostala jeho tvárička poznačená aj do dospelosti.
Prípravkom na kožičku s kyselinou salicylovou sa rozhodne vyhnite.Cez tenkú kožu môžu dostať nebezpečné látky až do krvi dieťatka. Takisto radšej zabudnite na framykoinove maste kvôli obsahu neomycínu ako nevhodného antibiotika.